Sýrie, Aleppo

aleppo_01
Aleppo, červenec 2015, foto Custodia di Terra Santa/Aleppo

 

„Je snadné nás fyzicky zlikvidovat, avšak žádná síla není schopna rozdupat, zničit a udusit nepatrný květ syrského křesťanství. To je ten největší zázrak, jehož jsem každodenně svědkem“, říká pro italský týdeník Tempi (17.7.2015) farář syrského Aleppa, O. Ibrahim Sabbagh. Františkánský řeholník přijal správu jedné z tamních farností právě před rokem, v plném proudu války. „Jako pastýři se snažíme svůj lid těšit slovem, duchovním doprovázením a materiální pomocí. Chceme lidem ulehčit nesení kříže, i když ho nemůžeme odejmout. Všemi způsoby poukazujeme na Boží něhu, protože lidé to potřebují“, říká O. Ibrahim. „V naší farnosti probíhá letní oratoř, kam čtyři dny v týdnu dochází 120 dětí. Připravili jsme na svátost manželství devět párů, které s velikou odvahou začínají svou rodinnou pouť nehledě na všechny obtíže. Pomáháme chudým, potřebným, lidem bez přístřeší.“

Navzdory stálé přítomnosti smrti rozkvetly v bažině války dva květy, říká syrský františkán pro italský list. „Prvním je bratrské společenství mezi různými křesťanskými vyznáními a s muslimy. Prožíváme pravý, prostý a praktický ekumenismus, který se buduje den za dnem, zatímco intelektuální ekumenismus konferencí, knih a studií zcela selhal. Spolupráce s muslimy, včetně sunnitů, je vynikající. Druhý květ“, dodává O. Ibrahim, „je Kristova přítomnost v syrských dějinách. Ač je slabý, křehký a nepatrný, žádná z procházejících bouří jej dosud nezničila“.

celý text: radiovaticana.cz/clanek.php4?id=22141

aleppo_02

aleppo_03

aleppo_04

aleppo_05

aleppo_06

aleppo_07

aleppo_08  aleppo_09

aleppo_10
Aleppo, červenec 2015, foto Custodia di Terra Santa/Aleppo
další odkazy

Tragedy in Syria: The plea of Christians from Aleppo

Video v angličtině, český překlad zde.
…Syrská observatoř pro lidská práva hovoří o více než 1700
leteckých úderech jen  během měsíce dubna, které mají za následek 260 civilních obětí a lidskoprávní  organizace Human Rights Watch obviňuje Assadův režim ze zneužití  chemických zbraní během bombardování….