Frankfurt, církevní azyl

farář Thomas Volz
farář Thomas Volz, foto: Dominik Čejka

Farář Thomas Volz v rozhovoru pro Radio Wave vypráví, jak jeho sbor poskytl církevní azyl panu Gohárimu, muslimovi z Afghánistánu s rodinou. Závěr rozhovoru, poslední otázky:

Mezi věřícími v evangelickém sboru Bonames nebyl nikdo proti tomu, abyste se pustili do církevního azylu?

T. Volz: (…) Do hlav lidem nevidím, ale znáte Němce, když se jim něco nelíbí, hned pošlou e-mail nebo zvednou telefon a nic takového se nestalo. A možná v tom svou roli hraje i fakt, že máme ve společenství řadu lidí mezi 60 a 80 lety, kteří přišli z východního Německa po roce 1950 anebo hned na konci 2. světové války z částí bývalého Pruska, co připadla Polsku. Zažili, jaké to je přijít o domov. Tady si vybudovali úplně novou existenci. Jsou to starší lidé. Řada z nich za mnou přišla a dala mi třeba 10€ s tím, že sami moc peněz nemají, ale chtějí Goháriovým pomoci, protože sami dobře vědí jaké to je, když přijdete o domov.

Setkal jste se s nějakými negativními reakcemi okolí
kvůli svému angažmá ve prospěch běženců?

T. Volz: (…) Vím třeba, že moje matka má naprosto odlišné názory než já, tak se o tomto tématu nebavíme.
O církevním azylu informuji věřící například i v pastýřských listech, které rozesíláme všem členům sboru, ale moje matka o tom nemluví a já s tím také nezačínám. Takže vím o tom, že se na běžence nedíváme všichni stejně. Ale ti, kdo jsou proti nim, nejsou většinou. Ani tady, ani v celém Německu. Ve chvíli, kdy potkáte žadatele o azyl tváří v tvář, něco se změní. (…)
Když vidíte konkrétní rodinu a její konkrétní potřeby, je to jiné. Můžete si říct: „Ano, tihle jsou jiní. Žádné jiné tu nechci, ale tihle nejsou jako ostatní.“ A to je myslím dobrý začátek.

Zvukový záznam: Hergot! o církevním azylu: Schovej bližního svého
rozhlas.cz/radiowave/hergot/_zprava/hergot-o-cirkevnim-azylu-schovej-blizniho-sveho–1500921
Rozhovor vedli Jakub Ort, Petr Vágner, Jan Škrob, Mohamed Gohári, Thomas Volz.
Přepis rozhlasového pořadu. Kráceno.

Tři rozhovory o církevním azylu v Německu:
s Mohamedem Gohárim, azylantem v Bonames,

Thomasem Volzem, farářem v Bonames, a s Jakubem Ortem.
Přepis pořadu Rádia Wawe.

V srpnu bylo v 293 církevních azylech německých farností, klášterů, společenství a evangelických sborů 454 lidí, z toho 95 dětí.
3. 8. 2015, kirchenasyl.de