Proč

Rozšiřování území Islámského státu v Sýrii 2013-2015

proc-syrie
Stav k 10. 9. 2015. Aktuální mapy jsou na Wikipedii

Sýrie a válka

Syřané se připojili k Arabskému jaru v dubnu 2011 protesty proti policejní brutalitě. Vláda odpověděla násilím. Protesty se okamžitě rozšířily do většiny Sýrie, vláda nasadila armádu a od července už nebylo cesty zpět. Protestující začali zbrojit a vyhledávat pomoc v zahraničí; od roku 2012 válčí vláda Sýrie tanky, později letadly, dálkovými střelami, chemickými zbraněmi a barely házenými z helikoptér proti lidem ozbrojeným kalašnikovy. V ozbrojeném povstání zanikly občanské hlasy a převládly nejprve islamistické, potom radikální džihádistické skupiny. Od roku 2013 proti rebelům samotným válčí i extrémistický Islámský stát. Nejvíce obětí mají ale stále na svědomí vzdušné útoky syrské armády proti městům, ve kterých se upevnili rebelové: v kdysi dvoumiliónovém Aleppu přežívá už ani ne desetina původních obyvatel v troskách.

Na většině území Sýrie se už nedá žít a až jednou někdy skončí válka, bude trvat desetiletí, než se země obnoví.

Zora Hesová

 

proc-irak-syrie

Další odkazy

Aktualne.cz
Rusko je ve válce. Podívejte se v přehledných mapách, kdo co v Sýrii ovládá a kdo za kým stojí.

The European Refugee Crisis and Syria Explained
Šestiminutové video v angličtině s českými titulky.

Zora Hesová: Paradoxy Islámského státu, 11. září 2015

Tzv. Islámský stát (IS) se za pouhý rok stal žijícím mýtem. Je to odnož al-Káidy, projev islamistického extremismu, totalitární organizace a apokalyptický stroj, ale i hierarchicky organizovaná mafie, nový sunnitský stát na Blízkém východě a též antikoloniální hnutí a náboženská utopie.

Zora Hesová: Jsme ve válce s Islámem? 14. července 2015

Útoky na západní civilisty, brutální propaganda tzv. islámského státu a nakonec příliv z uprchlíků z islámských zemí: poslední době vévodí nevyhnutelný pocit, že „západní civilizace“ a „islámský svět“ jsou v konfliktu. Čím dál víc lidí na Západě i mezi muslimy si myslí, že liberální západní svět a konzervativní náboženský východ stojí v jakémsi zásadním protikladu.

Pět afrických zemí, odkud přicházejí uprchlíci

Z Afriky přišlo do Evropské unie za poslední dva roky 357 tisíc žadatelů o azyl. Nejvíce jich pochází z Eritreje, Nigérie, Somálska, Mali a Gambie.