U nás

u-nas-mn

V osmdesátých letech žilo v Čechách až 30 000 Vietnamců. Většina z nich pracovala v různých státních podnicích a uměla česky jen minimálně. Zlomek z toho počtu studoval na vysokých školách. Dalo by se říci, že Sametová revoluce těmto studentům otevřela oči. Formou samizdatu se skupina vietnamských studentů snažila informovat své krajany o dění v Čechách. Později se jejich snaha zaměřila na pravou tvář komunistického režimu ve Vietnamu. Pomoc i zkušenosti tenkrát získávali od českých disidentů a vydavatelů českého samizdatu. Kvůli této spontánní aktivitě, se všichni vietnamští studenti, kteří se na ní podíleli, nesměli vrátit domů. Ve Vietnamu jim hrozilo trestní stíhání.

Můj muž byl jedním z nich. Jeho rodinu ve Vietnamu navštěvovala i bezpečnostní policie. Spolu s ním jsme tenkrát získali já i naše děti status politických uprchlíků. To bylo v době, kdy jsem sama ještě neměla žádný sebemenší smysl pro občanskou zodpovědnost. Pomoci, které mi bylo dopřáno, bylo tolik, že ji není možné slovy popsat. Pro mladou nezkušenou holku v úplně neznámém prostředí to bylo zásadní. Velmi důležitý byl rodičovský příspěvek od státu a rekvalifikační program.

Ovšem stejně důležité bylo přijetí od jednotlivých lidí, přátel, známých, sousedů. V době, kdy jsem byla poprvé těhotná a neměli jsme kde bydlet, nechala nás u sebe rodina s pěti dětmi. Sousedka v domě mi nabídla, že mě bude zdarma učit češtinu. Naučila mne řadu českých písniček a říkanek a to mně moc pomohlo. Nějakou dobu jsem odebírala časopis Pražské matky. I ten mi sloužil jako učebnice. Bylo pro mne důležité i popovídání se sousedy, rady kamarádek, neboť jsem nevěděla ani jak oblékat děti v jakém počasí, jak tlačit kočárek po eskalátoru.

Měla jsem obrovské štěstí, že jsem okolo sebe měla dobré lidi. Naučila jsem se česky a moje děti se již samozřejmě cítí být Čechy. Já i můj muž jsme získali dobrou práci, našli si zde přátele a oba synové dnes již studují vysokou školu.
Až nyní, když mi děti vyrostly, si teprve uvědomuji, jak důležité pro mne, jako přistěhovalce, bylo dostat příležitost.

Příležitost si vytvořit lidské kontakty a vztahy v novém prostředí, příležitost cítit se lidsky rovnocenná, příležitost, aby vyklíčila semena dobra, která dle čínského přísloví, jsou v každém z nás.

M. N.